yüzen şehirÇin’in güneybatısında ve merkezinde çarşamba gününden beri devam eden aşırı yağış sellere neden oldu. Liuju kenti 2.5 metre yükselen sular nedeniyle yüzen şehir haline geldi.

ÇİN’İN güneybatısı ve merkezinde hayat, günlerdir süren yağış nedeniyle kabusa dönüştü. Geçtiğimiz çarşamba gününden beri devam eden aşırı yağış su seviyesini 2.5 metreye kadar yükseltirken şehirlerdeki caddeler ve evler sulara gömüldü. Rongjiang nehrinin taşmasıyla Liuju şehrinde su seviyesi apartmanların ikinci katına kadar yükseldi. Selde en az 20 kişi öldü, 670 binden fazla kişi evini terketmek zorunda kaldı. Halk canını kurtarmak ve yiyecek ihtiyacını gidermek için göle dönen sokaklarda botlarla, sandallarla geziyor.

Öğrenciler mahsur kaldı

Selden etkilenen Guangçi bölgesindeki bir okulda, 300 öğrenci mahsur kaldı. Kurtarma görevlileri girişi kapanan okuldan öğrencileri çıkarmaya çalışıyor. Hükümet selden etkilenen bölgelerde çalışmaların devam ettiğini, bin çadırın kurulduğunu açıkladı. Son on yılın en yüksek su seviyesinin görüldüğü felaket bölgelerine, yiyecek ve su takviyesi yapılıyor. Felaketten dolayı oluşan maddi kayıp ise şimdilik 30 milyon doların üzerinde.