baykalCHP lideri, AKP iktidarını uyardı:
ERMENİ İŞGALİNE
DESTEK OLMA
Baykal, “Azerbaycan’ın sırtından hançerlenmesine göz
yumulamaz. Hiçbir hükümetin buna gücü yetmez” dedi.

Türkiye’nin, Azerbaycan’ı işgal eden Ermenistan’a tepki olarak sınırı kapattığını hatırlatan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Ermenistan, topraklarının yüzde 20’sini işgal ettiği Azerbaycan’dan çıkmadıkça sınır kapısının yeniden açılması düşünülemez” diye konuştu.

Kafkasya’da dengeler bozulur
Resmi açıklama yapılmamasının kaygıları artırdığını vurgulayan Baykal, “Azerbaycan, Kafkasya’nın en büyük ve en stratejik ülkesidir. Tüm taşlar yerinden oynar” uyarısı yaptı.

Ermeni sınırının açılması ihanet olur
CHP Genel Başkanı Baykal, “Türkiye, Azerbaycan’ın arkadan hançerlenmesine göz yumamaz. Hiçbir hükümetin buna gücü yetmez” dedi

Haber: Fatih ERBOZ
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye’nin Ermenistan sınırını Ermenistan’ın Azerbaycan’ı işgaline tavır olarak kapattığını ve ancak bu durumun ortadan kalkması halinde açabileceğini söyledi. CHP Genel Merkezi’nde Parti Meclisi toplantısı öncesinde basın toplantısı düzenleyen Baykal, Türkiye-Ermenistan ilişkileri ve Azerbaycan’ın ilişkilerdeki konumuna ilişkin görüşlerini açıkladı. “Türkiye, Azerbaycan’ın arkadan hançerlenmesine göz yumamaz” diyen CHP lideri Baykal, “Hiç kimse, hangi baskıya maruz kalırsa kalsın Türkiye’nin Azerbaycan’a ihanet etmesini sağlayamaz. Hiçbir hükümetin buna gücü yetmez” ifadesini kullandı.

Politikalar esnedi
Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ dışında Azerbaycan topraklarının yaklaşık yüzde 20’sini işgal etmesiyle derinden etkilendiğine dikkat çeken Baykal, işgalin başta BM Güvenlik Konseyi kararıyla olmak üzere uluslararası hukuka aykırı olduğunun tam mutabakat içinde hüküm altına alındığını kaydetti. Türkiye’nin, bu işgal karşısında Ermenistan ile sınırını kapatma kararı aldığını hatırlatan Baykal, bu kararın o zamandan beri iktidara gelen tüm hükümetler tarafından kararlılıkla sürdürüldüğünü dile getirdi. Türkiye’nin bu kararları, Ermenistan’ı işgali sona erdirmeye ikna için aldığını ve bu yönde politika yürüttüğünü ifade eden Deniz Baykal, günümüzde bu politikanın esnemeye başladığına dair işaretler bulunduğunu ifade etti.

Domino etkisi yaratır
Dışişleri Bakanı Ali Babacan ya da üst düzey bir yetkilinin bu konuda açıklama yapmamasının da kaygıları artırdığını söyleyen Baykal, “Türkiye, Ermenistan sınırını Azerbaycan’ı işgaline karşı bir tavır olarak kapatmıştır. Bunun tarihi ihtilafla bir ilgisi yoktur” diye konuştu. “Sınırın açılması konusu, ancak Ermenistan’ın Azerbaycan’ı işgaliyle ilgili olarak düşünülebilir” ifadesini kullanan Baykal, “Sınırın açılması, Azerbaycan’daki Ermeni işgalinin haklılığının dolaylı olarak kabulü anlamına gelir.Sınır açılmasını bağlayabileceğin tek koşul, Azerbaycan işgalinin ortadan kaldırılacağının güvenceye alınmasıdır” şeklinde konuştu. Azerbaycan’ın Kafkasya’nın en büyük ve en stratejik ülkesi olduğunu anlatan Baykal, “Türkiye’nin Kafkasya’ya bakarken ilk görmesi gereken ülke, hiç tartışma götürmez şekilde Azerbaycan’dır. Türkiye’nin Azerbaycan’ın güvenini sarsması, bir domino etkisiyle bölgeye yansıması kaçınılmaz olur” dedi.

Advertisements