bahceli1Teslimiyetçi, tavizci anlayış
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ermenistan ile ilişkileri artırmak yolunda ortaya konan tercihlerin önce millete, sonra Azerbaycan’a danışılması gerektiğini vurguladı. Teslimiyetçi ve tavizci anlayışa karşı çıkan Bahçeli, “Bir millet iki devlet kavramı yerde kalmamalı” diye konuştu.

‘Bir millet, iki devlet’
yerde kalmasın
Ermeni sınırının açılmasına karşı olduklarını söyleyen Bahçeli, “Önce milletimize, sonra soydaşımız olan Azerbaycan’a danışmak ve çözümü müşterek yolda aramakta yarar vardır” dedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Ermeni sınırının açılması, Karabağ’ı bataklığa sürükler” dedi. Parti genel merkezinde yapılan İl Başkanları ve Belediye Başkanları Toplantısı’nın açılışında konuşan Bahçeli, ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Kabul edilemez
“Ermenistan sınır kapısının açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Bahçeli, Türkiye-Ermenistan milli maçı için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ermenistan’a yaptığı ziyaretle başlayan süreçte görüşlerini çok net olarak ifade ettiklerini söyledi. Bahçeli şunları kaydetti: “Diplomasiyi geliştirmeyi ve normalleşme sürecini ileri sürerek, Ermenistan ile ilişkileri artırmak yolunda ortaya konan tercihleri önce milletimize danışmak, sonra soydaşımız olan Azerbaycan’a danışmak ve çözümü müşterek yolda aramakta yarar vardır. ’Bir millet iki devlet’ kavramı yerde kalmamalıdır. Karabağ’ı batmaz bir bataklığa sürükleyecek herhangi bir tasarrufu MHP’nin kabulü mümkün değil. Bu sebepten dolayı sözde soykırım iddiası ortadan kalkacak, Karabağ çözüme kavuşacak. Sonra iki devlet arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi masaya getirilerek görüşülebilir ama bunların hiçbirisi olmadan teslimiyetçi ve tavizci bir anlayışla ne sınır açarız ne de Karabağ’dan vazgeçeriz.”

Advertisements