1andepljqfx2ERMENİ Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Richard Kirakosyan, “Türkiye ile Azerbaycan’ın ‘İki devlet, tek millet’ sloganı, can çekişiyor. İlişkileri, asla eskisi gibi olmayacak” diyerek, göbek atıyor!

‘Tek millet iki devlet’ bitti
Türkiye sınırının açılacağı iddiası Ermenistan’da son günlerin ana gündemi oldu. Ermeni medyasında yer alan haberlere göre, şu anda kamuoyunda en çok Ankara ile Erivan arasında bir süredir devam eden görüşmeler sonunda Türkiye’nin “tarihi” bazı adımlar atıp atmayacağı tartışılıyor. Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Richard Kirakosyan, Türkiye ile Ermenistan’ın ortak sınırın açılması, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulması, Karabağ sorununun çözümü için bir yol haritasının belirlenmesi ve tarih başta olmak üzere değişik alanlarda ortak araştırma komisyonları oluşturulmasıyla ilgili anlaşmalar imzalamaya hazırlandığını ileri sürdü. Türkiye ile Azerbaycan’ın “Tek millet, iki devlet” sloganının can çekişmeye başladığını savunan Kirakosyan, “Olaylar hangi yönde gelişirse gelişsin, bundan sonra Azerilerle Türkler arasındaki ilişki hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak” dedi. Erivan’daki bazı çevreler, Türk-Ermeni sınırının açılması ve diplomatik ilişki kurulmasının 16 Nisan’da gerçekleşeceğini ileri sürüyor, diğerleri ise yıl sonunun beklenmesi gerektiğini söylüyor.

Milli maçı bekliyor
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, “Sınır kapısın, iki ülke milli takımı arasında 7 Ekim’de İstanbul’da yapılacak maç öncesi açılacağını umuyorum” dedi.

Haber kaynağı: http://www.yenicaggazetesi.com

Advertisements