karsTürkiye-Ermenistan sınırındaki Doğu Kapı’nın açılmasının gündeme gelmesine tepki gösteren vatandaşlar, Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu’na akın etti. Başkonsolos Hasan Sultanoğlu, “Topraklarımız Ermenistan tarafından işgal altında iken sınırların açılması Azerbaycan’ın Karabağ’da yalnız bırakılması ve zarar görmesi anlamına gelmektedir” dedi.

Yüzlerce vatandaş, Kars Başkonsolosluğu’na akın etti
Türkiye-Ermenistan sınır kapısının açılmasının gündeme gelmesine tepki gösteren yüzlerce kişi, Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu’na akın etti. Vatandaşları makamında kabul eden Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, “Gördüğünüz gibi sınırların açılması ile ilgili haberler, birbirine gönülden bağlı iki devletin bir milletleri olan Azerbaycan ve Türkiye halkında derin üzüntü uyandırmıştır” dedi. “Bölgede barışı ve huzuru bozan tek ülke Ermenistan’dır” diyen Sultanoğlu, “Azerbaycan toprakları işgal altında iken sınırların açılması Azerbaycan’ın Karabağ’da yalnız bırakılması ve zarar görmesi anlamına gelmektedir” ifadesini kullandı.

Bugün de eylem var

Ermenistan’ın işgal ettiği Karabağ’ı terk etmesi, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tanıması ve sözde soykırım iddialarından vazgeçilmesi halinde sınırların açılmasının gündeme gelebileceğini belirten Sultanoğlu, “Aksi haberler 2 ülke halkını da üzer” dedi. Öte yandan, sınırın açılması bugün de protesto edilecek. Türkiye-Ermenistan sınırında, Azerbaycan ve Türkiye’den katılımlarla AKP iktidarı uyarılacak.

Advertisements