1andepljqfx2AKP’nin Ermeniye sınır açma kararlılığı, Azerbaycan’ı çileden çıkardı. Hızla birbirini izleyen ve yalanlanmayan gelişmeler üzerine bir araya gelen iktidar ve muhalefet, Türkiye’yi uyaran bir açıklama yayımladı.

Bu tuzağa düşülmemeli
AÇIKLAMADA, “Türk-Ermeni sınırının açılması Ermenistan’a ekonomik ve manevi destek anlamına gelir. Hem Türkiye-Azerbaycan ilişkileri hem de Türk birliği ülküsü ciddi bir darbe alır” denildi.

Zor kararlar arefesinde…
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin milli çıkarlarını korumak için Ankara’ya karşı atacağı adımları hesaplıyor.

Türk birliğine darbe
Azerbaycan’da iktidar ve muhalefet partilerinin temsilcileri, “Ermenistan sınırının açılması yönündeki girişimler, Türk birliği düşüncesine ciddi darbedir” diyerek Türkiye’yi uyardı

Azerbaycan’da iktidar ve muhalefet partilerinin temsilcileri ilk kez bir ortak açıklamaya imza attı. Azerbaycan, Türkiye’yi, Ermenistan sınırını açmaması konusunda uyardı. Türk yetkililerin Ermenistan ile sınırları açma ve diplomatik ilişkiler kurma yönünde sürdürdükleri görüşmelerin Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine ve Türk birliği düşüncesine ciddi darbe olabileceği açıklandı. Sınırın açılmasının Ermenistan’a ekonomik ve manevi destek anlamına geleceğinin vurgulandığı açıklamada bunun Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili barış görüşmelerini olumsuz etkileyeceği ifade edildi. Bu arada ülkede Türkiye-Ermenistan sınırlarının açılmasına karşı internette de kampanya başlatıldı.

Gül ve Erdoğan’a mektup
Öte yandan, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu, Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınır kapısının açılmaması isteğiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve milletvekillerine mektup gönderdi. Federasyon Başkanı Bilal Dündar, ABD Başkanı Obama’nın Türkiye ziyaretinin ardından Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınır kapısının açılması gerektiği yönünde bir görüş ortaya çıktığını ileri sürerek, bu görüşün yanlış olduğunu belirtti. Dündar, mektupta yer alan görüşleri şöyle açıkladı:

Hangi yüzle istiyorlar?
Azerbaycan ve Anadolu halkı bir bedenin iki uzvu gibidir. 70 yıllık baskı rejimleri, ayrılıklar bu bütünselliği ortadan kaldıramamıştır. Rusya’nın desteğini alan Ermeniler, Azerbaycan topraklarının yüzde 25’ini işgal etmiştir. Bu işgal sırasında tarihte eşi benzeri görülmemiş katliamlar yapılmış ve soykırımı gerçekleştirilmiştir. Sırf bir gecede işgal ettikleri Hocalı kasabasında 613 insanı katlettiler. Bugün 1 milyon Azerbaycanlı yerinden yurdundan kovulmuş ve perişan bir vaziyettedir. İşgal edilen topraklar Azerbaycan’a verilmeden bu yara asla kapanmaz ve hiçbir sorun çözülemez. Durumun kötülüğü ortadayken bugün Türkiye’ye dış baskılar yapılarak Ermenistan kapısının açılması istenmektedir. Doğu Anadolu’yu ’Batı Ermenistan’ilan edenler, Ağrı Dağı’nı ’Ararat’adıyla sınırlarında gösterenler, Büyük Ermenistan rüyası ile yaşayıp işgal ve soykırım yapanlar hangi sınır kapısının ne yüzle açılmasını isterler?”

Kardeşlik bozulmak isteniyor
Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, “Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından geri çekilmesi, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tanıması, sözde soykırım iddialarından vazgeçilmesi halinde sınırların açılması gündeme gelebilir” dedi. Sultanoğlu, “Son günlerde görüyoruz ki her geçen gün daha da güçlenen Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinden rahatsız olanlar, bu kardeşliği bozmaya çalışıyorlar. Bu gibi konularda her zamankinden daha da uyanık olmamız gerekmektedir. Bu bizi üzüyor” dedi.

Ermenistan sınır kapısının açılması için sürdürülen çabalar, Azerbaycan Meclisi tarafından tepki gördü. İktidar ve muhalefet partileri bunun Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kardeşliği zedeleyeceğini söylediler.

Menfaatlerimize ters bir adım olur
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırların açılmasına karşı olduklarını ve bu kararlarından dönmediklerini açıkladı. Memmedyarov, “Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınır görüşmeleri konusunda daha önceden açıklama yapmıştım, bu açıklamaya ekleyecek herhangi bir ey düşünmüyorum” dedi. Memmedyarov, sınır konusunda geçtiğimiz günlerde Gürcistan temasları sırasında yaptığı açıklamada, “Türkiye Ermenistan’a sınırlarını Azerbaycan’ın topraklarını işgal ettiği ve Azeri halkını göçmen durumuna düşürdüğü için kapalı tutuyor. Ancak Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerde başka önemli meseleler de var. Bunların başında sözde soykırımı iddiaları var. Ermenilerin Türkiye üzerinde toprak iddiaları var. Ancak ne olursa olsun, Ermeniler işgal ettikleri Azerbaycan topraklarından çıkmadan Türkiye’nin bu ülkeye sınırlarını açması bizim milli menfaatlerimize ters bir adım olur”
demişti.

AZERBAYCAN’DA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ
Ermeni sınırının açılmasına yönelik girişimler, Azerbaycan’ı ayağa kaldırdı. Ülkedeki tüm sivil toplum kuruluşları ve siyasi liderler, sert tepki göstererek Karabağ işgali sona ermeden sınırların açılmasının, ciddi rahatsızlıkara yol açacağını savundu. İşte tepkiler:

Gül, Aliyev’i de yanlışa
ortak etmeye çalışıyor
Azerbaycan Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı, Karabağ meselesinde Azerbaycan halkının Aliyev ile aynı düşüncede olduğunu belirterek Aliyev’i desteklediğini söyledi. Türkiye’nin konu ile ilgili yaptığı gizli uluslararası görüşmeler hakkında hiçbir bilgiyi paylaşmadığını belirten Rüstemhanlı, “Türkiye-Ermenistan sınırlarının açılmasının, Karabağ sorununun çözümüne katkıda bulunacağı düşünülseydi, Azerbaycan son ana kadar sabırla bu süreci izlerdi. Ancak çok ciddi rahatsızlıklar uyandıran bilgiler gelmekte ve Aliyev de doğal olarak sert tepki göstermektedir” diye konuştu.

Karabağ sorunu
çözümsüz olacak
Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkanı Ali Ahmedov, Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkilerini normalleştirme sürecinin Azerbaycan’da hayal kırıklığı yarattığını belirtirken, ABD Başkanı Obama’nın direkt müdahil olduğu bu süreçte Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e bir baskı yapılmasının söz konusu olamayacağını söyledi. Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırların Karabağ sorunu çözülmeden açılmaması gerektiğine işaret eden Ahmedov, “Bu tartışma bitmeden, Ermeniler işgal altında tuttukları Azerbaycan topraklarını terk etmeden sınırların açılması durumunda, iki ülke arasındaki ilişkiler gerginleşecektir” dedi.

Aliyev’in tepkisi
gayet normaldir
Ümit Partisi Milletvekillerinden İkbal Ağazade de tüm siyasi partileri durum değerlendirmesi yapmak amacıyla bir toplantıya çağırdı. Meselenin ortak milli bir sorun haline geldiğini söyleyen Ağazade Türkiye’deki siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarına da çağrıda bulunulması gerektiğini belirterek, Ankara’ya Azerbaycan’dan bir temas heyeti gönderilmesini de önerdi. Ağazade, Aliyev’in Türkiye’ye gitmemesini de “haklı” bir tepki olarak değerlendirdi. Azeri politikacı Zafar Kuliyev ise Aliyev’in Türkiye-Ermenistan sınırlarının açılması konusunda çok rahatsız olduğunu belirterek bunu normal karşıladıklarını ifade etti.

Halkının çıkarlarını
koruyan bir lider
Anavatan Partisi Başkanı ve Milletvekili Fezail Ağamalı da, Aliyev’in en doğru adımı attığını savunarak şunları söyledi: “Devlet Başkanı’nın Türkiye gezisinden kaçınması, Azerbaycan halkının milli çıkarlarına ve iradesine uygundur. Kendisinin siyaseti Azerbaycan halkının ve devletinin menfaatlerine tam olarak uygundur. Obama’nın Ermenistan sınırının açılmasını talep ettiğini düşünürsek, Aliyev’in bu sırada Türkiye’de olması Azerbaycan için kötü sonuçlar doğuracaktı. Aliyev bir kez daha gösterdi ki, kendisi bağımsız siyasetten yanadır” diye konuştu.

Azerbaycan
tecrit edilecek
Azerbaycan’ın eski Cumhurbaşkanlarından Ayaz Muttalibov, Bakü’deki Medya Forum’a yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ermenistan sınırını açmasıyla Dağlık Karabağ tartışmasının son bulmayacağını belirtti. Muttalibov, “Sınırın açılması Azerbaycan’ın zararınadır. Burada bir fitne söz konusudur. Ermenistan ile Türkiye ilişkileri normalleştiğinde, biz bir anlamda tecrit edilmiş olacağız. Kenarda kalacağız. Sınırların açılması AB tarafından Türkiye’ye iletilen bir taleptir. Yani Türkiye de bir anlamda mecbur kalmıştır” dedi.

Yeniçağ Gazetesi

Advertisements